Piece do wygrzewania pierścieni
(komentarz do filmu zamieszczonego na platformie YouTube)
Link do filmiku

Publikacja: 24.06.2024/

Jan Jankowski

Od pewnego czasu klienci zwracają nam uwagę na filmik zamieszczony na platformie YouTube pt. ”Piece do wygrzewania pierścieni”. Znajduje się w nim wiele, wprowadzających w błąd, niezgodnych z rzeczywistością informacji wymagają naszego sprostowania.

Wyjaśniamy więc:

  • w piecach NT1313 i LIFT 3.0 płyty grzejne z zainkludowanymi grzałkami nie są wykonane z materiałów izolacyjnych włóknistych,
  • wykonanie komory grzejnej z płyt z zainkludowanymi grzałkami jest droższym i bardziej skomplikowanym rozwiązaniem konstrukcyjnym niż wykonanie w postaci mufli,
  • komorę grzejną pieca z niegrzanym spodem wykonuje się głównie w celu polepszenia rozkładu temperatury we wsadzie i zwiększenia trwałości grzałek,
  • brak ogrzewania mufli od spodu skutkuje bardziej równomiernym nagrzewaniem się wsadu,
  • w piecu NEOTERM MidiSUN powierzchnia drzwiczek jest utwardzona,
  • w piecu NEOTERM MidiSUN koszt wymiany komory jest stosunkowo niski a grzałki nie są zatopione w izolacji mufli,
  • piece NEOTERM LIFT 3.0 i NEOTERM NT1313 nie mają grzałek zintegrowanych z muflą z włókniny z tlenku aluminium,
  • piece NEOTERM LIFT 3.0 mają obudowy ze stali nierdzewnej a nie ze zwykłej stali,
  • zaletami zespołów grzejnych płytowych z zatopionymi grzałkami są: wysoka ich trwałość i lepszy rozkład temperatury we wsadzie,
  • w komorze pełnoceramicznej, warstwa ceramiki nie chroni skutecznie drutu grzewczego przed oparami i kwasami, ceramika nie jest gazoszczelna,
  • do katalizatora zamontowanego na piecu nie można podłączać wyciągu gazów do komina,
  • wytapiany wosk nie zatyka kanalików katalizatora i nie niszczy katalizatora,

Poniższy, bardziej szczegółowy komentarz "minuta po minucie" wyjaśni nieścisłości, niedomówienia i błędne informacje, podawane w materiale filmowym:

1'04''

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest zatopienie drutów grzewczych w izolacji mufy ... wadą jest to, że grzałki od komory oddziela tylko cienka warstwa włókniny izolacyjnej ...

Błąd polega na tym, że "mufa" (poprawnie mufla) nie jest zbudowana z materiału włóknistego izolacyjnego lecz z ziarnistego. Cienka warstwa tego materiału jest zaletą a nie wadą. Przy wymianie ciepła grzałka-komora-wsad cienka warstwa nie podwyższa nadmiernie temperatury drutu grzejnego, grzałki łatwiej przekazują ciepło do komory pieca i nie przegrzewają się, więc są trwalsze.

1'32''

Wosk spływa do grzałek i aby ograniczyć korozję grzałek na spodzie [komory pieca – J.J], producenci rezygnują z ogrzewania mufy od spodu.

Błąd, raz "mufa" jest gazoszczelna i chroni drut przed oparami (patrz 4 minuta filmiku) drugi raz przepuszcza wosk. W rzeczywistości główny powód rezygnacji z ogrzewania od spodu jest zupełnie inny, wyjaśniamy go tu: link do materiału.

1'45''

Brak ogrzewania mufli od spodu skutkuje nierównomiernym rozkładem temperatury [w komorze - J.J] a tym samym nierównomiernym nagrzewaniem wsadu.

Błąd, równomierny rozkład temperatury w pustej komorze to co innego niż równomierny rozkład temperatury we wsadzie wyjaśnione to zostało tu: link do materiału.

1'50''

Mufa zapewnia równomierny rozkład temperatury zapewniający równomierne ogrzewanie.

Jest to prawda jeśli chodzi o pustą komorę pieca ale przecież nam chodzi o równomierne nagrzanie wsadu a to kompletnie co innego, mufla przegrzewa wsad od spodu, przedstawione to zostało tu: link do materiału.

1'55''

Przy programie speed komora pieca z nie grzanym spodem nie zdąża wyrównać temperatury w całej swojej objętości, zwiększa się ryzyko niedogrzania pierścienia.

Błąd, jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Grzany czy niegrzany spód nie ma wpływu na szybkość wyrównania się temperatury po otwarciu drzwiczek i ponownym ich zamknięciu. Na szybkość wyrównania temperatury ma wpływ przede wszystkim moc grzałek, pojemność cieplna zespołu grzejnego i wymurówki a także współczynniki przewodności cieplnej tych podzespołów.

2'11''

... w piecu NEOTERM MidiSUN powierzchnia drzwiczek jest bardzo miękka.

Nieprawda, w piecu NEOTERM MidiSUN powierzchnia drzwiczek jest utwardzona.

2'22''

... w piecu NEOTERM MidiSUN są wysokie koszty wymiany komory i że grzałki są zatopione w izolacji mufy

Proszę samemu ocenić. Cenę wymiany zespołu grzejnego przedstawiliśmy tu: link do cennika a grzałki nie są zatopione w izolacji lecz w nieizolacyjnym, ziarnistym materiale korundowym, o dużym współczynniku przewodności cieplnej, informacje te dostępne są na stronie pieca MidiSun: link to opisu technicznego.

2'47''

Piec z grzałkami zintegrowanymi z mufą z włókniny z tlenku aluminium to na przykład NEOTERM LIFT 3.0, NEOTERM NT1313

Jest to nieprawda, ponieważ piece NEOTERM LIFT 3.0 i NT1313 nie posiadają mufli z włókniny lecz płyty grzejne z ziarnistego korundu. Tlenek aluminium przyjmuje różne postacie krystaliczne, jedną z nich jest bardzo twardy korund, o dużej pojemności i przewodności cieplnej a to z kolei jest potrzebne do nie przegrzewania się grzałek i tym samym do zwiększenia ich trwałości. Natomiast tlenek aluminium w postaci włókniny jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym.

3'05''

Wadą zespołów grzejnych płytowych z zatopionymi grzałkami jest niska trwałość grzałek.

Nieprawda, piece z zatopionymi grzałkami charakteryzują się wielokrotnie większą trwałością niż piece z grzałkami nawiniętymi na mufli wyjaśnione to zostało tu: link do artykułu.

3'28''

... mufa z włókniny ...

Nieprawda, żaden z pieców przedstawionych w filmie nie ma mufy (mufli) z włókniny.

4'00''

Komora pełnoceramiczna ... warstwa ceramiki skutecznie chroni drut grzewczy przed oparami i kwasami a tym samym przed korozją, tym samym trwałość mufy jest znacznie większa.

Błąd, żaden z przedstawionych pieców nie posiada komory z ceramiki gazoszczelnej. Oprócz tego wg prezentera mufla pełnoceramiczna nie przepuszcza gazu ale przepuszcza ciekły wosk i trzeba wstawiać tacki o czym była mowa wcześniej w filmie (w pierwszej minucie i 32 sekundzie).

4'07''

Komora pełnoceramiczna ... komora ogrzewana jest ze wszystkich stron co zapewnia równomierne ogrzewanie w każdej strefie komory.

Błąd, komora grzewcza ma sześć stron a jest ogrzewana tylko z czterech. Zdj. 1 przedstawia budowę komory pełnoceramicznej.
Komora pełnoceramiczna z nawiniętym drutem grzejnym.
Zdj. 1 Komora pełnoceramiczna z nawiniętym drutem grzejnym.

4'14''

Mocna i twarda ceramika [w domyśle komory pełnoceramicznej - J.J] jest odporna na mocne uderzenia

Niedomówienie polega na tym, że ceramika komory jest rzeczywiście twarda ale ponieważ wykonana jest ze zwykłego tlenku glinu łatwo pęka pod wpływem różnicy temperatury i ciągłych przemian alotropowych materiału, jest podatna na odkształcenia i pod wpływem cyklicznie zmieniającej się temperatury szybko traci walory użytkowe. Skutek tych zależności widać na zdj. 2.
Pęknięcie i odkształcenie komory pełnoceramicznej wywołane rozrostem ziaren pod wpływem cyklicznie zmieniającej się temperatury i ciągłych przemian alotropowych materiału. Pęknięcie i odkształcenie komory pełnoceramicznej pod wpływem różnicy temperatury i ciągłych przemian alotropowych materiału.
Zdj. 2 Pęknięcie i odkształcenie komory pełnoceramicznej wywołane rozrostem ziaren pod wpływem cyklicznie zmieniającej się temperatury i ciągłych przemian alotropowych materiału.


4'22''

Komora pełnoceramiczna ... aby proces wygrzewania był możliwie najlepszy warto stosować tacki których zadaniem jest odizolowanie pierścieni od dna komory i przeniesienia bliżej centrum komory.

To prawda, że warto stosować tacki w komorze pełnoceramicznej a dokładniej po to by trochę polepszyć rozkład pola temperatury mufli, by tym samym zmniejszyć przegrzewanie się drutu grzejnego i wsadu od spodu. Tacki są nietrwałe, trzeba je często wymieniać. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie komory z nie grzanym spodem, niewymagającej tacek, nie przegrzewającej wsadu i grzałek.

Pada również sugestia, że „konieczność stosowania w mufli tacek to zaleta
Błąd, jak widać powyżej, tacki to uciążliwa konieczność w piecach z komorą pełnoceramiczną.

4'40''

Komora pełnoceramiczna ... konstrukcja jest droga

Błąd, komora pełnoceramiczna to jedno z tańszych rozwiązań konstrukcyjnych rozmieszczenia grzałek w piecach laboratoryjnych.

4'49''

... ceramika mufli [w domyśle pełnoceramicznej - J.J] nie lubi dużej różnicy temperatur

To prawda, różnica temperatur jest przyczyną powstawania naprężeń i pękania pełnoceramicznej mufli (zdj. 3) oraz takiej samej ceramiki drzwiczek a w konsekwencji przyczyną częstych ich wymian. Dlatego uważa się, że trwałość pełnoceramicznej mufli jest niska.
Pęknięcie pełnoceramicznej mufli
Zdj. 3 Komora grzejna wewnątrz. Wybrzuszenie i pęknięcie pełnoceramicznej mufli wywołane rozrostem ziaren.

4'54''

Na drzwiczkach z twardej ceramiki powstają tylko nieistotne rysy.

Błąd, pęknięcia często są duże, długie i odkształcone. Bywają przyczyną uniemożliwiającą dalszą eksploatację pieca.

5'21''

... piec NEOTERM NT1313 jako przykład pieca z komorą z włókniny oraz grzałkami płytowymi, które nie są zabezpieczone przed korozyjnym działaniem oparów

Błąd, po pierwsze, piec NEOTERM NT1313 nie ma komory z włókniny, po drugie sprzeczność: albo komora z włókniny albo grzałki płytowe – grzałki płytowe tworzące komorę w piecu NT1313 są wykonane z materiałów ziarnistych twardych (pokazane to zostało na filmiku poniżej), po trzecie żaden z prezentowanych pieców nie jest zabezpieczony przed szkodliwym działaniem oparów bowiem zastosowana w nich ceramika nie jest gazoszczelna.


6'35''

Termopara ... osłona ze szkła kwarcowego skutecznie chroni zgrzeinę termopary.

Błąd, nie chroni skutecznie ponieważ osłona kwarcowa jest krucha i narażona na mechaniczne uszkodzenia szczypcami i wsadem, o co nietrudno w gorącej komorze. Lepsza jest termopara z płaszczem ze stali żaroodpornej.

7'33''

Piece ze zwykłej polakierowanej stali to na przykład NEOTERM LIFT 3.0

Nieprawda piec NEOTERM LIFT 3.0 posiada błyszczącą obudowę ze stali nierdzewnej, informacja ta podana jest w opisie pieca: link do danych technicznych

9'53''

Katalizator musi być podłączony do komina.

Nieprawda, katalizatora w piecach laboratoryjnych nie wolno podłączać do komina, podłączenie do komina zaburza inżektorowe zasysanie spalin.

10'05''

Wytapiany wosk zatyka kanaliki katalizatora i szybko niszczy katalizator

Nieprawda, wytapiany wosk nie zatyka kanalików pracującego katalizatora. Wosk jest zbudowany z węgla, wodoru i tlenu. Nie tworzy popiołu. W wysokiej temperaturze, w stanie gazowym zasysany jest do katalizatora i opuszcza go w postaci dwutlenku węgla i pary wodnej. Natomiast wkład katalityczny jest najbardziej trwałym elementem w piecu.


Reasumując: jak widać, do podanych w filmie informacji należy podchodzić mocno krytycznie bowiem, są niewiarygodne i mocno "skażone" interesem własnym właściciela filmu.


Uwaga: zastosowane niestandardowe pojęcia „mufa pieca” zamiast „mufla pieca” oraz „komora pełnoceramiczna” pochodzą z filmiku.


© 2016-2025 NEOTERM Piece laboratoryjne